Svédország
Üdvözlés

Üdvözöllek a sweden-land.gportal.hu-n!

Az oldal Skandinávia egyik meseszép országával, Svédországgal foglalkozik ! Itt mindent megtalálsz az országgal kapcsolatosan. Böngészd végig az oldalt, és ha van valami kérdésed, vagy véleményed, esteleg voltál már Svédországban és lenne egy érdekes úti beszámolód, akkor azt nyugodtan írd meg a vendégkönyvbe. :) 

 
Menü

 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Oldal adatok

Szerkesztő: Kriszti

Nyitás: 2016. 01. 29. 

Zárás: Nem tervezem

Téma: Svédország

Host: gportal.hu

Domain: sweden-land.gportal.hu

CSS kódért köszönet: design-world.flaunt.nu

Források: X X X X X X X X X X X X X X X 

 

 
Állatvilága 3

 

Északi sólyom

Az északi sólyom vagy vadászsólyom (Falco rusticolus) a madarak osztályának a sólyomalakúak rendjébe, azon belül a sólyomfélék családjába tartozó faj.

Előfordulása: IzlandNorvégiaSvédországFinnországGrönlandKanadaAlaszka és Szibéria sarkvidéki területein él. Európa északi részén 600–1000 költőpár van.

Megjelenése: Testhossza 50–60 centiméter, szárnyfesztávolsága 105–130 centiméter és testtömege 900–1900 gramm. A tojó nehezebb, mint ahím. Ez a faj a legnagyobb a sólymok között. A tollazat a majdnem fehértől (főleg Grönlandon) szürkésbarnáig, vagy szürkéig (különösen Skandináviában) változik. A madár mellkasán nyílhegy alakú rajzolatok láthatók. A faroktollak hosszúak, szélesek, gyakran csíkozottak. Ülés közben túlnyúlnak az evezőtollakon. Az északi sólyom felső csőrkávájának elülső szélén van a „sólyomfog”; ez egy kiszögellés, amely az egész családra jellemző és a zsákmány megölésére szolgál. Egy fészekaljban több színváltozatú fióka is lehet.

Életmódja: Magányosan vagy párban él; a fiatal madarak ivarérésükig kóborolnak. Tápláléka madarakemlősökkétéltűekhalak és rovarok.

Szaporodása: Az ivarérettséget két évesen éri el. A költési időszak április-június közötti időszakra tehető. Egy fészekaljban 2–7, legtöbbször 3–4 krémszínű, barnán pöttyözött tojás található. A fészek a csupasz sziklára épül. A tojó 30–36 napig kotlik, eközben a hím védelmezi a fészket és táplálja a tojót. A fiatal madarak 46–49 nap után repülnek ki.

 

Ezüstsirály

Az ezüstsirály (Larus argentatus) a madarak osztályába a lilealakúak rendjébe, ezen belül a sirályfélék családjábatartozó faj.

Előfordulása: EurópaÁzsia és Észak-Amerika területén honos. Természetes élőhelye tengerpartok, szigetek, folyók és tavak közelében van.

Megjelenése: Testhossza 55-64 centiméter, szárnyfesztávolsága 140-150 centiméter. A hímek némileg nagyobbak a tojóknál, egyébként a nemek egyformák. A nőstény egyedek tömege 690-1100 gramm, míg a hímeké a 740-1450 grammig terjedhet. Tollruhája fehér, háta ezüstszürke, a szárnya vége fekete. Sárga csőre kampós végű.

Életmódja: Mint a legtöbb sirály, ez a faj is mindenevő. Főként halakat fogyaszt. A parton és a hulladékok között is keresgél, a talált dögöt is megeszi. Más madarak fészkét is kirabolja, de a lemmingeket és az ürgéket is elfogyasztja.

Szaporodása: A fészek általában egy nagyobb hínárkupac, nagyon közel a többi költő madárhoz. Évi egy fészekalj 3 tojást számlál, átlagos nagysága 73 milliméter, amelyek 28-29 nap múlva kelnek ki. A fiókák a szülők csőrénlévő piros foltot csipkedik, mire a felnőtt állat kiöklendezi a táplálékot. 40 nap után repülnek ki.

 

 

Gatyáskuvik

gatyáskuvik (Aegolius funereus) a madarak osztályának a bagolyalakúak rendjébe, a bagolyfélék családjába tartozó faj.

Előfordulása: Szigetszerűen EurópábanSkandináviábanSzibériában és Észak-Amerikában fészkel. Erdőkben telepszik meg, ahol van megfelelő költőodú és apró rágcsáló.

Megjelenése: Testhosszúsága 24-26 centiméter, szárnyfesztávolsága 54-62 centiméter, a testtömege pedig 100-190 gramm. A tojó nagyobb. Csüdje tollas, hogy kis áldozatok ne tudják megharapni. Csőre horgas, színe piszkos fehér.

Életmódja: Kisemlősökre és madarakra vadászik éjszaka, és nesztelenül cserkészi be áldozatát.

Szaporodása: Fészket nem épít, keres egy megfelelő faodút és oda fészkel. A tojó 2-8 fehér tojást rak, melyeken 27-29 napot ül. A fiókák 29-38 nap múlva kirepülnek.

 

 

 

 

 

Háromujjú hőcsik

háromujjú hőcsik vagy háromujjú harkály (Picoides tridactylus) a madarak osztályának harkályalakúak rendjébe, a harkályfélék családjába tartozó faj.

Előfordulása: Európa északkeleti részén és foltszerűen Közép-Európában, ezen kívül Ázsia középső részén él. Magashegységekben és sarkvidéki erdőkben található.

Megjelenése: Testhossza 22–27 centiméter. Feje teteje élénk citromsárga. Feje hátsó része fekete, ugyancsak ilyen a szemén, füle táján és nyaka oldalán lehúzódó széles sáv, melyet felülről keskeny, alulról széles fehér csík határol. Álla, torka, alsó teste közepe tája fehér; a begy és mell oldalának tollain fekete szélesebb szárfoltok, míg hasán, combjain, farka alján s az alsó farkfedőkön ugyancsak fekete keresztsávok vannak. Hátoldala a szárnyakkal együtt egy – a nyak fehér hátsó részétől egész a felső farkfedőkig húzódó – széles fehér sáv kivételével fekete. Csak három ujjal rendelkezik. 

Életmódja: Rovarokat és lárvákat gyűjtöget.

Szaporodása: Fák törzsébe vájt üregbe rakja tojásait.

 

 

 

Hósármány

hósármány (Plectrophenax nivalis) a madarak osztályának verébalakúak rendjébe és a Calcariidae családjábatartozó faj.

Előfordulása: Észak-Amerika sarkkörön túli tájain, GrönlandonIzlandonSkandináviában és Oroszország északi részein honos. Sziklás területek, köves vízpartok, zuzmós tundrák és havasok madara. Télen délebbre költözik.

Megjelenése: Testhossza 16-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 32-38 centiméter, testtömege 26-50 gramm. A tojó kicsit kisebb a hímnél. Háta, szárnya és farka sötét, a többi része piszkosfehér.

Életmódja: Költési időszakban lepkéketpókokat és egyéb rovarokat fogyaszt. Telelőhelyein magokkal táplálkozik.

Szaporodása: A fészket a tojó földre építi, füvekből, mohából, melyet tollakkal bélel ki. Fészekalja 4-6 tojásból áll, melyen a tojó kotlik 10-15 napig. A fiókákat mind a két szülő táplálja.

 

 

 

 

 

Karvalybagoly

karvalybagoly (Surnia ulula) a madarak osztályának a bagolyalakúak rendjéhez, a bagolyfélék családjához tartozó Surnia nem egyetlen faja.

Előfordulása: Skandináviától Szibérián keresztül, Észak-Amerikaig fészkel.Tűlevelű tajgákon, erdős tundrákon és a lomberdőkben is megtalálható. Kedvesli a ritkás erdőket, de mezőkön is előfordul, ahol megfelelő figyelőhelyet tud találni.

Megjelenése: Testhosszúsága 36-39 centiméterszárnyfesztávolsága 74-81 centiméter, a testtömege pedig 210-380 gramm. A tojó nagyobb és testesebb, mint a hím. A feje teteje gyöngyös mintázatú, arcfoltja szürke, sötét kerettel. Háta sötétbarna, világos foltokkal. Mellén sötét, világos vízszintes mintázat váltakozik.

Életmódja: Költési időben főleg kisemlősöket, pockokatlemmingeket és vízipockokat zsákmányol, de eszik kétéltűeketmadarakat és halakatis. Darabszáma, élettere és fészkelése jelentősen függ a táplálék mennyiségétől. Megfelelő körülmények között helyben marad, élelemhiány esetén nagyszámban kóborol.

Szaporodása: Fészket nem épít, általában harkályok odúját használja költésre, március vége és június között. Fészekalja 3-13 tojásból áll, melyeken 25-30 napig kotlik. A tojások száma függ a táplálék mennyiségétől. A fiókákat a röpképességük előtt elhagyják a fészket, de repülni csak 5 hetes koruk után tudnak.

 

 

 

 

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.