ALAP INFORMÁCIÓK AZ ORSZÁGRÓL
Itt a legalapvetőbb információkat találod meg az országal kapcsolatosan. Ha még semmit sem tudsz Svédországról, akkor érdemes itt kezdened, ahol megismerkedhetsz magával az országgal, ország földrajzával, időjárásával, gazdaságával, növény- és állatvilágával és fővárosával is.
Alap információk
Földrajza
Éghajlata
Gazdasága
Közigazgatása
Népessége
Növényvilága
Állatvilága 1
Állatvilága 2
Állatvilága 3
Állatvilága 4
Állatvilága 5
Állatvilága 6
Fővárosa
Stockholm látnivalói 1
SVÉDORSZÁG TÖRTÉNELME
Az alábbi menüpontokban Svédország történelmével ismerkedhettek meg. Előtekintésben egy kis rövid összefoglaló: Svédország önálló történelme a kalmari unióból történő 1523-as kiválással kezdődött. A svéd nagyhatalom időszaka XII. Károly uralkodásának idejére tehető, amikor is az egész balti térség svéd fennhatóság alá tartozott, beleértve néhány északnémet tartományt is. A nagyhatalmi időszaknak a XII. Károly uralma alatti háborúk kudarcai vetettek véget. A fiatal király legnagyobb ellenfele a Nagy Péter cár által vezetett Orosz Birodalom volt, amely ellen a törökökkel szövetkezett. Ők azonban később az ellenfeleivé váltak. A napóleoni háborúk megkímélték Svédországot. Az északi királyság nem nyújtott segítséget Napóleonnak, így a győztes hatalmak kvázi-szövetségesként kezelték a bécsi kongresszuson, ahol elhatározták, hogy a győzedelmes Oroszországnak adják a finn területeket, Svédország kárpótlásul megkapta Norvégiát. A két világháborúban Svédország katonailag független államként vett részt, azonban minden hadviselő félnek exportált vasércet.
Történelem előtti idők
A viking kor
Korai svéd történelem
A kalmari unió
A kora újkori Svédország
Az északi nagyhatalom felemelkedése
Svédország a 19. században
SVÉD NYELV
A svéd nyelv a germán nyelvcsalád része, azon belül is az északi germán ághoz tartozik a dánnal, norvéggel, izlandival és feröeri nyelvvel együtt. A skandináv nyelvek közül talán a svéd tanulható meg legkönnyebben, mert az írott svéd nyelv szavai nagyon sokban hasonlítanak a német vagy angol szavakhoz, így a németül vagy angolul értők számára az olvasás viszonylag könnyen elsajátítható. Ha szeretnél bővebben megismerkedni az ország nyelvével, akkor jó helyen jársz. A menüket áttanulmányozva megismerkedhetsz a svéd nyelv történetével, hangrendszerével, és néhány hasznos kifejezést is megtanulhatsz.
A svéd nyelv és története
A svéd nyelv hangrendszere
Hasznos kifejzések, tanuljunk svédül
GASZTRONÓMIA - A SVÉD KONYHA
A svéd gasztronómia fő elemei meglehetősen egyszerűek. A tipikus házi kosztot hús és burgonya alkotja, ami lehet vagdalt hús, vad hús (rénszarvas és jávorszarvas), disznó vagy marhahús. Halételeket és garnélarákot, kaviár és kagylót is fogyasztanak. Általában napi háromszor van étkezés: egy könnyebb reggeli (frukost), általában sajt, kenyér, felvágott - az ebéd (luncs) és a vacsora (middag vagy kvällsmat). Napközben a svédek szívesen isznak kávét, ami mellé fogyasztanak gyakran valami zsömlét, édességet és péksütemény is.
A skandináv népek étkezési szokásai
A svéd konyha
Svéd ételek, receptek
ÉRDEKESSÉGEK
Ha eljutottál idáig, akkor az azt jelenti, hogy már ismered Svédország földrajzát, gazdaságát, történelmét, növény-és állatvilágát, fővárosát, valamint megismerkedtél a svéd nyelvvel és gasztronómiával is. Ha ez nem lenne elég, akkor az alábbi menüpontok segítségével bővebben megismerkedhetsz Svédországgal.
Skandinávia
Svéd oktatási rendszer
Svéd kultúra
Kebnekaise
Gotland
Svédország 3 legnagyobb tava
Svédország himnusza
Király dala
Svédország királya - XVI. Károly Gusztáv
Svédország miniszterelnöke - Stefan Löfven
Svédország nemzeti parkjai
Svédország világörökségi helyszínei
Svéd kutyafajták
Volvo
ABBA
Ünnepek Svédországban
|