Stockholm (latinul Holmia; finnül Tukholma; magyar nyelvújításkori neve Istókhalma) Svédország fővárosa és egyben legnagyobb városa. Közigazgatásilag Stockholm községhez tartozik. Népessége 2004-ben 761 721 fő volt, míg a külvárosokkal együtt 1 695 946 lelket számlált (Norrtälje, Nykvarn, Nynäshamn és Södertälje kivételével). A metropolisz területét Stor-Stockholm-nak (Nagy-Stockholm) hívják.
Stockholm 14 szigetre épült, amelyeket 53 híd köt össze. Az ország fővárosaként itt található a kormány, a Riksdag (országgyűlés) székhelye és ugyanitt van a királyi rezidencia is.
A városban nagyon sok kulturális intézmény van: színházak, opera, múzeumok. Két világörökségi épület is található: a Drottningholm palota és a Skogskyrkogården-temető.
Történelem
Az első írásos emlék Stockholmról 1252-ből származik, amelyben egy fontos vasérc-kereskedelmi helységként említik. A várost állítólag Birger Jarl alapította azért, hogy Svédországot megvédje a tengeri invázió ellen és hogy megállítsa Sigtuna városának fosztogatását a Mälaren tavon. Az első épület egy erődítmény volt, amely a Mälaren és a Balti-tenger közti fogalmat szabályozta. Az "észak Velencéjének" is nevezik.
Fontosabb dátumok
-
1252 – első írásos emlék
-
1350 – a fekete halál elterjed a városban
-
1388 – Albert svéd király városi rangra emeli
-
1419 – Stockholm Svédország fővárosa lesz
-
1471 – A Brunkebergi csata, amelyben Sten Sture győz: a dánokat kiűzik az országból
-
1520 – II. Keresztély dán király megrendezi a Stockholmi vérfürdőt
-
1521 – I. Vasa Gusztáv bevonulása
-
1622 – Az első fennmaradt térkép a városról
-
1697 – a Tre Kronor kastély porrá ég
-
1719 – a város alig menekül meg az orosz inváziótól
Stockholm címere:
Megközelíthetőség
Stockholm, világvároshoz méltóan nagyon fejlett közlekedési hálózattal várja az idelátogató turistákat és üzletembereket. A város megközelíthető autóbusszal és vonattal, melyek mindegyike egy helyre, Stockholm központjába érkezik, a Cityterminalenre. A központi pályaudvar direkt összeköttetésben van a stockholmi metróval is, így a város bármely pontja könnyen megközelíthető érkezés után. A Stockholmba érkező repülőjáratokat három repülőtér fogadja: Arlanda, Bromma és Skavsta. Utóbbo csak diszkont járatokat fogad. Mindhárom repülőtért közvetlen buszjáratokkal van összekötve a város központtal, de Arlandába az Alanda Express gyorsvonattal is kijuthatunk, alig több, mint 20 perc alatt. Stockholm, tengerpati város lévén jelentős kikötővel is rendelkezik. Hajóforgalmának Finnországból és a balti államokból érkező részét a Vikingterminalon fogadja. Ide érkezik a kompok jelentős része is. Stockholm másik kikötője a Värtahamn, ahová a Silja Line járatai érkeznek. Mindkét kikötő közvetlen buszjárattal van összekötve a Cityterminalennel.
Közlekedés a városban
A stockholmi tömegközlekedés agyon fejlett, de egyben elég drága is. A járatok általában nem zsúfoltak, válogathatunk a számos busz, metró és HÉV járat közül annak függvényében, hogy éppen melyik részét kell a városnak megközelíteni. Ha naponta többször is használni akarjuk a tömegközlekedést, akkor már érdemes valamilyen bérletet váltanunk. Ha autóval érkezünk Stockholmba, akkor legbiztosabb, ha a szállodánk kijelölt parkolójában hagyjuk autónkat és átváltunk tömegközlekedésre, vagy kerékpárra, mert a városban elég nehéz eligazodni a teljesen egyedi parkolási rendben, ráadásul a parkolásért hétköznap mindenhol borsos árat kell fizetnünk. Ha mégis autóval vennénk nyakunkba a várost, akkor mindenképpen tájékozódjunk a helyiektől, mielőtt valahol otthagyjuk autónkat, nehogy beleszaladjunk egy több száz koronás büntetésbe. Ha egy-két napra érkezünk Stockholmba és főleg városnézéssel szeretnénk tölteni az időnket, akkor érdemes lehet kiváltani a Stockholm Card-t, mellyel a múzeum többsége ingyen látogatható és Stockholm összes zónájában ingyen utazhatunk vele. A kártya kiváltható 24, 48 vagy 72 órára és az érvényesítés pillanatától használható.
|