Djurgården
Djurgården a második legnagyobb a Stockholmban található számtalan sziget közül. Nevének jelentése vadaspark.
Népszerű kirándulóhely a sok zöldterületnek és a számos látványosságnak köszönhetően. Itt van a Skansen, több múzeumés egy vidámpark (Gröna Lund) is található rajta. Elérhető villamossal a Norrmalmstorgról, busszal a Sergels torg-ról, vagy hajóval Nybroplanról, Skeppsholmenről vagy Slussenből. Több mint 10 millió turista látogatja meg évenként.
Ugyancsak itt vannak: Blå Porten, Beckholmen, Berwaldhallen, Biologiska Museum, Cirkus, Djurgårdsstaden, Gajklärvarvet, Isbladskärret, Junibacken, Nordiska museet, Rosendals slott, Rosendal trädgård, Skansen, Telemuseet, Thielska galleriet, Prins Eugens Valdemarsudde, Vasamuseet.
Skansen
A Skansen (ejtsd kb.: szkanszen) Stockholm egyik legkedveltebb kiránduló- és pihenőhelye, a világ legrégebbi szabadtéri néprajzi múzeuma. Az építészeti, néprajziemlékeket bemutató szabadtéri múzeumokat napjainkban a svéd intézmény nevének átvételével, de németes kiejtéssel világszerte skanzeneknek is nevezik.
A Skansen a svéd főváros Djurgården (ejtsd kb.: jűrgórden) nevű szigetén található. A svéd Skansen név jelentése „a sánc”, ami egy ott található egykori katonai építményre utal. A Solliden, a Skansen legmagasabb pontja pompás kilátást biztosít a városra és a Balti-tengerre vezető vízi útra.
A Skansenben 150 történelmi épületet láthatunk: házakat, farmokat, műhelyeket, amelyek történelmi hűséggel mutatják be a svéd nép életét a középkortól napjainkig. De nem csak holt épületeket találunk a Skansenben, hanem egy kisebb állatkertet a Skandináviában honos állatokkal, kézművesműhelyeket, ahol munka közben láthatjuk az üvegfúvókat, kovácsokat, valamint egy jelenleg is a használatban lévő templomot. Mindezeken túl még szabadtéri színpadnak (rendszeres koncert- és táncprogramokkal), étteremnek, kávézóknak is helyt ad a Skansen.
Vasamuseet
A Vasa egy svéd sorhajó volt, melyet 1626-1628 között építettek II. Gusztáv Adolf svéd király megrendelésére. A svéd király aharmincéves háború alatt, Lengyelország elleni harcok miatt rendelte meg a hajót. A feltörekvő, tengeri nagyhatalommá válóevangélikus svédek biztosítani akarták a kender importját az új hajóik kötélzetéhez az akkoriban a katolikus lengyelek befolyása alatt álló Balti-térségből. A stratégiai és vallási okokon túl személyes indok is vezette Gusztáv Adolfot: a lengyel uralkodó saját unokatestvére, III. Zsigmond volt, aki 1599-ig a svéd trónt is birtokolta, ám vallási okokból kénytelen volt lemondani. Gusztáv Adolf remélte, hogy a két országot ismét egyesítheti.
Az elkészült hajó korának egyik legjobban felszerelt hadihajója volt, 64 ágyúval rendelkezett, viszont a szélességéhez képest túl hosszú és túl magas volt. A szokásos stabilitási próbán – amikor harminc matróz fut egyszerre egyik oldalról a másikra, így próbálván felborítani a hajót – a Vasa erősen megdőlt. Mivel ezt senki nem merte a király tudomására hozni, a hajót késznek nyilvánították.
1628. augusztus 10-én a Vasa vitorlát bontott a stockholmi kikötőben, a Gamla Stan déli csücskétől, hogy megtegye első útját. Szép idő volt, nem számítottak hullámzásra, így az ágyúnyílások nyitva voltak. Ám egy hirtelen széllökés a hajót annyira megdöntötte, hogy ezeken át beömlött a víz. A hajó valamivel kevesebb mint 1300 métert tett meg a vízrebocsátása óta, és máris elsüllyedt a stockholmi kikötő közepén, 50 matróz halálát okozva. Értékes bronzágyúiból nagyjából 50-et búvárharangok segítségével felszínre hoztak 1664-65-ben. Az akkori kivizsgálás feltárta a tervezési hibákat, és az elégtelen mennyiségű ballasztot jelölte meg a szerencsétlenség fő okozójának. A hajótestet végül is nem emelték ki, így az 30 méter mélyen, szinte teljes épségben megőrződött a tenger fenekén.
A hajó Stockholmban, a Djurgården-félszigeten a Vasa Múzeumban 1990 óta látogatható. A múzeum nem messze épült attól a helytől, ahol a hajót eredetileg építették, és hatalmas épülete magában foglalja a hajót, és azt körbevéve hét szinten tartalmaz kiállításokat. Ezek a 17. századi Svédországról, a hajóépítésről, az elsüllyedésről, a kiemelésről, továbbá a harmincéves háborúról, a hajón talált különböző tárgyakról, valamint a konzerválás nehézségeiről szólnak. A múzeumot hivatalosan 1990. június 15-én nyitották meg.
A múzeumban a Vasán kívül nyaranta két másik hajó is látogatható: Sankt Erik, Svédország első, 1915-ben épített jégtörője és Finngrundet az 1903-ban épített világító(torony)hajó.
Gröna Lund
Gröna Lund (svédül: Zöld Liget) egy vidámpark Stockholm központjában. A Djurgården félsziget tenger felőli részén található. A hely szűke miatt az átlaghoz képest elég kis park, de ennek ellenére megvannak benne a legtipikusabb attrakciók. A parkot 1883-ban építették. Egy – csak erre a célra fenntartott – gőzhajóval (a Slussenből) is el lehet jutni, de vannak más hajók is amelyek Slussen, Nybroplanvagy Skeppsholmen környékéről indulnak.
|