Gotland a Balti-tenger legnagyobb szigete, amely Svédországhoz tartozik. A svéd szárazföldtől 90 kilométerre keletre, a balti államoktól nyugatra (illetve északnyugatra) található, a legközelebb (mintegy 130 kilométerre) a tőle keletre fekvő Lettországhoz.
Egyben Svédország egyik megyéje (kb. akkora, mint a magyar Vas megye) és ezen belül egy község neve is Gotland. A svédGotland tartományhoz a fő szigeten kívül hozzátartozik még Fårö szigete és néhány kisebb sziget.
Lakóit gotlanderek néven is emlegetik, svéd nevük Gutar (a gót népnév szinonimája). A szigeten az ún. gotlandi nyelvet beszélik, amely a kihalt ó-gotlandi nyelv mai változata, ez utóbbit ugyanis az ó-norvég nyelv egyik önálló nyelvjárásaként tartották számon, ma viszont a modern gotlandit a svéd nyelv részének tekintik.
Legnagyobb települése, Gotland megye és község székhelye a sziget középső nyugati partján található, 22 600 lakosú egykoriHanza-város Visby.
A sziget szilur kori üledékes kőzetekből áll.
Földrajz: A sziget területe 3140 km²; partvonala mintegy 800 km hosszú.
Éghajlat: A napsütéses órák száma mintegy 2000 évente. Az éves csapadékmennyiség 500–600 mm körül alakul. A napi középhőmérséklet júliusban és augusztusban eléri a 17°C-ot.
Népesség: A sziget lakossága 57 039 fő. 2007-ben 1957-en telepedtek le itt, míg 2045-en hagyták el a szigetet.
|